Razmišljali ste o tome da kupite sočiva u boji? Zanima vas da li su leće u boji sigurne? U tekstu koji slijedi donosimo odgovore na ova pitanja, kao i na sve ostale nedoumice koje ste možda imali – bilo da su u pitanju dioptrijska sočiva u boji ili leće u boji bez dioptrije.
Ako želite promijeniti boju kose to ćete uraditi bez problema i to je nešto što čine ljudi širom svijeta na dnevnoj osnovi, ali kad je u pitanju promjena boje oka, biće vam potrebno malo više istraživanja, planiranja i promišljanja. Tu na snagu stupaju sočiva ili leće u boji.
Sočiva ili leće u boji su neprozirna, specijalno dizajnirana sočiva čija primarna funkcija nije poboljšanje vida već promjena boje oka iako ima i onih sočiva u boji koji ujedno vrše korekciju vida. Leće u boji su uglavnom dizajnirane tako da izgledaju kao prirodna šarenica oka sa kombinacijom linija i oblika koji se pojavljuju na površini oka i prikazuju se kao druga boja.
Postoje razne vrste sočiva u boji koja ne samo da mijenjaju boju već i oblik oka, pa tako možete nabaviti i one pomoću kojih će vaše oči izgledati kao mačije, mogu biti crvene, žute i druge.
Vrste sočiva u boji
Većina sočiva u boji je dizajnirana kako bi oponašala prirodni izgled obojenog dijela oka, koji se naziva iris, dužica ili šarenica. S obzirom na to da se to područje sastoji od šarenih oblika i linija, neka sočiva u boji se sastoje od niza sitnih tačkica u boji kao i radijalno poredanih linija i oblika u boji kako bi sočiva izgledala što prirodnije na oku. Kod sočiva u boji samo je centar sočiva koji ide preko zjenice providan kako bi se kroz njih moglo gledati.
Sočiva ili leće u boji dolaze u tri vrste nijansi:
Nijansa vidljivosti
Kod ove vrste u pitanju su uglavnom svijetlo plave i zelene nijanse sočiva sa dioptrijom, a dodana im je boja samo da bi ih lakše našli ukoliko ispadnu ili se izgube. Ova dioptrijska sočiva ne utiču pretjerano na boju oka.
Nijanse za poboljšanje (Enchance)
Ove leće u boji su napravljene od čvrste, providne boje koja je malo tamnija od boje vidljivosti. Kao što joj samo ime govori, ova vrsta sočiva namijenjena je poboljšanju prirodne boje vašeg oka. Dakle, ona neće promijeniti boju, veće će samo intenzivirati postojeću. Ovakve leće u boji su namijenjene onima koji imaju svijetle oči i koji žele da im boja oka postane živopisnija.
Neprovidne nijanse
Riječ je o sočivima koja nisu transparentna i koja u potpunosti mijenjaju prirodnu boju oka. Mogu se pronaći u različitim nijansama uključujući smeđe, zelene, plave, crne, ljubičaste, sive…
Kako ćete odabrati prave leće u boji i koja će vam najbolje pristajati zavisi od mnoštva faktora kao što su boja kose, boja vaše puti, ali na poslijetku najbitnije je ono što želite postići, odnosno kakve oči želite imati. Zapitajte se da li želite prirodan ili dramatičan izgled?
U slučaju da su vam potrebna leće u boji bez dioptrije – naš katalog možete pogledati ovdje.
Da li su kontaktne leće u boji sigurne za korištenje?
Iako se nose uglavnom iz estetskih razloga, kontaktne leće u boji su sigurne za nošenje i ne mogu oštetiti oko ni vd, ali ako ih koristite veoma je važno da ih redovno mijenjate i o njima vodite računa baš kao i kontaktnim sočivima koja se koriste za korekciju vida. Kontaktne leće u boji mogu trajati 3 mjeseca ukoliko ih koristite svakog dana, a do jedne godine ako ih nosite povremeno i ako ih pravilno održavate. Pravilno održavanje podrazumijeva da ih skidate svako več prije spavanja, da prije stavljanja sočiva u boji dobro operete ruke i sočiva isperete posebnom tečnošću za održavanje. Isto tako, veoma je važno da ih istom tom tečnošću isprete kad ih skidate i da ih čuvate u posebnoj kutijici koju ste takođe napunili tečnošću za održavanje.
Detaljna uputstva za upotrebu sočiva u boji možete da pročitate ovdje.
Gdje kupiti sočiva u boji i koja je cijena sočiva u boji?
Kada kupujete leće u boji gledajte da to bude u provjerenim optikama ili stranicama za koje znate da su sigurne. Cijena im je, kod nas, nešto niža od dioptrijskih sočiva i mogu se kupiti bez recepta.
Naš katalog sočiva u boji sa dioptrijom možete da pogledate na ovom linku.
Kako staviti leće u boji?
Što se tiče stavljanja, jako su jednostavna za stavljanje isto kao i kontaktna sočiva.
Jednostavno položite sočivo na vrh kažprsta tako da je onaj ispupčeni dio u dodiru s prstom. Drugim kažiprstom lagano povučete donji kapak i stavite sočivo na donji dio oka, lagano trepnete nekoliko puta i sočivo u boji bi trebalo samo da legne na svoje mjesto. Da biste ušli u štos biće vam potrebno nekoliko stavljanja, a sa svakim stavljanjem sve će biti puno jednostavnije i lakše.
Na video snimku ispod možete pogledati kako staviti leće u boji.
Šta je potrebno da znate prije nego što se odlučite na leće u boji?
Leće u boji su iste kao i obična sočiva bez obzira ne to da li su dioptrijska ili ne. Ako ste već nosili obična sočiva, onda vam sočiva u boji ne bi trebala predstavljati nikakav problem.
Leće u boji mogu biti malo manje udobne od običnih. Sočiva u boji mogu biti nešto deblja od običnih sočiva tako da će vam za njih biti potrebno nešto više vremena da se na njih naviknete. S druge strane, deblja sočiva je puno lakše staviti i skinuti nego ona tanka.
Možete nositi leće u boji čak i ako imate savršen vid. Dakle, za leće u boji ne morate biti kratkovidni da biste ih nosili, možete ih nositi samo da biste promijenili boju oka. Isto tako postoje i estetska dioptrijska sočiva u boji, ali ona spadaju u nešto viši cjenovni rang jer imaju dvije funkcije – estetsku i onu korektivnu.
Leće u boji nikada ne smijete dijeliti. Iako je riječ o sočivima koja se mogu podvest i pod make-up ona su ista kao i kontaktna sočiva kad je u pitanju održavanje i higijena i ne smijete ih dijeliti ni sa kim jer na taj način rizikujete infekciju oka i dijeljenje bakterija.
Svi koji mogu nositi kontaktna sočiva mogu nositi i sočiva u boji. Bez obzira na to da li sočiva u boji želite nositi dvije sedmice u kontinuitetu ili samo jedan dan, važno je da znate da ukloiko ste prošli pregled kod oftalmologa za obična sočiva, sigurno možete nositi i sočiva u boji.
Pažljivo birajte sočiva pri kupovini. Postoji mnoštvo različitih brendova kad su u pitanju leće u boji, a oko kupovine bilo bi najbolje da se posavjetujete sa svojim oftalmologom ili u dobro provjerenim optikama u kojima čak možete i probati leće u boji prije nego što ih kupite kako biste bili sigurni da vam odgovara boja, oblik i na kraju krajeva osjećaj.
Mogu povećati rizik od infekcija. Iako mogu biti zabavna za nošenje, veoma je važno da znate da su oči jako delikatne i da bi dugoročno nošenje ovakvih sočiva moglo povećati rizik od infekcija. Upravo zato jako je važno da se prije kupovine posavjetujete sa oftalmologom.
Redovno mijenjajte leće u boji. Jedna od sigurno najvažnijih stvari i savjeta kad je nošenje sočiva u boji u pitanju jeste da ih nikada ne koristite duže od onoga kako je napisano u uputstvu. Dakle, ako im je rok tri mjeseca, nemojte ih nositi ni dan duže, preporučljivo je i da ih zamijenite ranije ukoliko počnu da vas žuljaju ili da vam smetaju.
Slijedite uputstva. I ovo se ne odnosi samo na na čišćenje već i na nošenje samih sočiva. Bez obzira na to da li imate dioptriju ili ne, ukoliko koristite leće u boji trebalo bi redovno da odlazite na kontrole kod vašeg oftalmologa koji će pratiti stanje vaših očiju i reagovati i na najmanju promjenu.
Kada se javiti doktoru?
Ako za vrijeme nošenja sočiva primjetite crvenilo, osjetite neugodnost, bol, peckanje ili vam oči počnu nekontrolisano suziti ili primjetite bilo šta neobično što vas brine, trebalo bi da izvadite sočiva. Ako se stanje sa očima nakon što izvadite sočiva ne promijeni onda bi trebalo da se obratite vašem oftalmologu. Preporučujuemo vam da pročitate tekst: Zamagljen vid i suhe oči – Koji su uzroci i kako ih se riješiti?
Da rezimiramo, nošenje sočiva u boji može biti veoma zabavno, ali prije nego što se za njih odlučite, dobro se informišite, odaberite pravu vrstu, brend i boju. Nadamo se da smo ovim tekstom uspjeli odgovoriti na sve vaše nedoumice i pitanja koje ste imali u vezi sočiva u boji. U nastavku vam preporučujemo da pročitate i tekst: Kontaktna sočiva (SVE ŠTO JE POTREBNO DA ZNATE)